Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Suriye’nin yeni şiddete uğradığı organlar

| Genel | 25 Mart 2018

Ülkenin dokuz aylık ayaklanmasının kalbinde bir Suriye kentinin sokaklarında düzinelerce ceset dökülmüş, mezhepçi kan dökülmesinin arttığını gösteren bir işaret.
Amerika Birleşik Devletleri’nin hükümet karşıtı protestolar üzerindeki baskısını sona erdirmek için Cumhurbaşkanı Beşar Esad rejimi üzerinde baskıyı artırdığı gibi Homs sokaklarında keşif geldi.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriyeli muhaliflerle Cenevre’de bir araya geldi ve Washington, büyükelçisini Şam’a geri gönderdiklerini söyledi.
Pazartesi günü Humus’ta 50’ye kadar insan öldürüldü, ancak Suriye’nin üçüncü en büyük kentinde yaşananlar hakkındaki ayrıntılar, bugün Alevilere karşı Alevi tarikatına mensup olan misilleme saldırıları raporları ile gün ışığına çıktı.
Mezhepsel şiddet, Suriye’de korkunç bir gelişmedir ve muhaliflerin doğrudan rejimin ellerinde oynandığını söylemişlerdir.
Ayaklanma başladığından beri, Esad, kendisini Irak ve Lübnan’da komşular yaratan radikalizm ve sekterlikten kurtulabilecek tek güç olarak resmeder.
Muhalefetin isimleri, Esad’ın azınlık Alevi rejimini, Sünni çoğunluğun ayaklanmaya karşı gösterdiği coşkuya boyun eğmeye çalışmakla suçladı.
Eylemci Mohamed Saleh, Humus’un telefonundan yaptığı açıklamada, “Bu bir deli tırmanıştı,” dedi. “Deli bir şekilde adam kaçırma ve cinayetler vardı. İnsanlar evlerinden dışarı çıkmaktan korkuyorlar.”
İngiliz asıllı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi dahil olmak üzere şiddeti izleyen Sayın Salih ve diğerlerine göre, ölülerin otuz dördü infaz tarzıydı, vücutları kamu meydanına atıldı.
Homs hükümet yetkilisi Pazartesi günü Humus’ta sadece 43 ceset bulunduğunu doğruladı. Ayaklanmada Suriye’de 4 bin kişi öldü, çatışma artık sadece Esad’ın otokratik rejimini devirmek isteyen barışçıl protestocularla mücadele eden hükümet güçlerinin meselesi değil.

Bir önceki yazımız olan Vaz Te Barnsley'nin zaferini ateşledi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

    Bodrum Escort