Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Karzai terör grubundaki bombayı suçladı

| Genel | 26 Mart 2018

Afganistan cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Kabil’deki bir Şii tapınağına düzenlenen yıkıcı intihar saldırısında Pakistan merkezli bir terör grubunu suçladı.
Salı günkü Ashoura’nın Şii kutsal gününü kutlamak için toplanan yüzlerce kişinin saldırısında en az 56 kişi öldü. İkinci bir bomba, aynı anda kuzeydeki bir Şii araç alayına çarparak dört kişiyi öldürdü.
Pakistan’da bulunan ve Pakistan’daki Şii Müslümanlara yönelik saldırılarda bulunan Lashkar-e-Jhangvi’den bir grup olan Lashkar-e-Jhangvi al-Alami, Kabil bombalama eyleminin sorumluluğunu üstlenmek için çeşitli medya kuruluşlarını aradı.
Cumhurbaşkanı Karzai, bu iddiayı inandığı halde, iddia etmediğini söyledi.
“Bu meseleyi araştırıyoruz ve bununla ilgili olarak Pakistan hükümetiyle konuşacağız” dedi ve saldırı sırasında yaralanan insan sayısının tedavi edildiği bir hastaneyi ziyaret etti. Saldırının yalnızca Müslümanlara karşı bir nefret eylemi olmadığını, insanlığa karşı olduğunu söyledi. “Afganistan, bu olayın tüm kurbanlarının, özellikle çocukların kurbanlarının kanını görmezden gelemez” diye ekledi.
Pakistanlı bir askeri sözcü, şiddetli mezhepçi grubun ülkenin istihbarat ajanslarına bağladığı yönündeki önerileri reddetti.
“Lashkar-e-Janghvi, Pakistan’daki güvenlik güçlerine savaş ilan etti” dedi. Grubun, Pakistan güvenlik güçlerine yapılan en kötü saldırılardan bazılarına karıştığını söyledi. “Onlar avlanıyorlar” diye vurguladı.
Kabil’deki türbede bombalama, son hafızada Afganistan’daki ilk büyük mezhep saldırısıydı. Şiddete uğramış bir ülkenin zaten bölünmüş bir dinsel çatışmaya dalma ihtimalinin olduğu konusunda endişeler yarattı.
Afganistan’ın Şii topluluğu, ülkenin 30 milyon nüfusunun yaklaşık% 20’sini oluşturuyor. Zorlu Sünniler, Şii inançsızları düşünür çünkü onların gelenekleri ve gelenekleri çoğunluk tarikatından farklıdır.
Aileler, Kabil’deki cenaze törenleri için toplandıkça, isyancıların ağır olduğu günlerde yaşanan şiddet, Helmand bölgesinde bir otobüse binerek 19 kişinin ölümüne yol açan yol kenarındaki bir bomba ile devam etti. En az beş tanesi çocuktu.

Bir önceki yazımız olan Üretim daldırma yakıtları ile ilgili endişeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

    Bodrum Escort