Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Havuç kalp krizi riskini azaltır

| Genel | 26 Mart 2018

10 yıldan fazla 20,000’den fazla erkek ve kadın üzerinde bir çalışma yürüten bilim adamları, en çok havuç yiyenlerin kalp krizi geçirme olasılığının% 32 daha az olduğunu bulmuşlardır.
Şaşırtıcı bir şekilde, brokoli, lahana, elma, muz veya üzüm gibi diğer “sağlıklı” meyve ve sebzeleri yemekten çok az kardiyovasküler fayda bulmuşlardır.
Araştırmacılar renkte koyu turuncu olan bitki besinlerinin kalbi potansiyel olarak ölümcül hastalığa karşı korumak için en iyi şansı sunduğuna karar verdiler. Portakallar ve mandalinalar da dahil olmakla birlikte, havuç en son çalışmada tüketilen portakal renkli yiyeceklerin yüzde 60’ını oluşturuyordu.
Kalp hastalığı Britanya’nın en büyük katili. Her yıl yaklaşık 270.000 kişi kalp krizi geçirir ve yaklaşık üçte biri hastaneye ulaşmadan önce ölür.
Düzenli egzersiz ile birlikte, taze meyve ve sebzelerde sağlıklı bir diyetin, yaşamın ilerleyen dönemlerinde tüylü arterlerin riskini azaltmanın ana yollarından biri olduğu düşünülmektedir.

    Hükümet tavsiyesi, azami faydayı sağlamak için günde en az beş parça meyve veya sebze tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ancak, araştırmalar bu yardımı yardımcı olurken, hangi bitki besinlerinin kalpteki en büyük etkiye sahip olduğu daha az nettir.
En son araştırmaya göre, Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi ve Hollanda Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü’nden gelen bilim adamları, 20 ve 65 yaş arasındaki gönüllüler, çalışma başladığında kalp hastalığından kurtuldular.
Takip eden on yılda araştırmacılar, kalp problemleri yaşamakta olan sayıları analiz ettiler ve bu bulguları, bitki bazlı gıdaların alımı ile ilgili verilerle eşleştirdiler. Hangi meyve ve sebzelerin en büyük etkiye sahip olduğunu tam olarak belirlemek için, bunları renk kategorilerine ayırdılar.

    Yeşil, brokoli, lahana ve ıspanak, portakal / sarısı ana narenciye ve çilek, üzüm, domates ve biber gibi kırmızı / mor yiyecekleri içermektedir. Son kategori, elma, armut, sarımsak, muz ve karnabahar içeren beyazdı.
Sonuçlar kalp hastalığı geliştirmek için yaklaşık 250 kez devam etti. Ancak en çok havuç yiyenlerin hastalanma olasılığı en düşük seviyedeydi, raporları İngiliz Beslenme Dergisi’nde yazıyordu. Geçen yıl ABD’li bilim adamları havuçlarda bulunan karotenoidlerin de kanserden ölme olasılığını azalttığını buldular.

Bir önceki yazımız olan Kış c çökmekte yollarımızı tamamlayacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

    Bodrum Escort